Jak powinny wyglądać trening i dieta przy budowaniu masy mięśniowej?

Bywalcy siłowni niejednokrotnie podziwiają osoby z lepszą sylwetką. Zazdroszczą mężczyznom ich ogromnej klatki piersiowej, a w przypadku Pań podziwiają ich jędrne pośladki. Czy takie zauważalne efekty w budowaniu masy mięśniowej można jakoś przyspieszyć? Oczywiście, że tak. W tym celu należy jednak zoptymalizować wszystkie aspekty, które mają na to wpływ. Przede wszystkim kluczowy jest dobry trening i pożywna dieta.

Trening pod budowę masy mięśniowej

Nieodłącznym elementem każdej umięśnionej sylwetki jest odpowiedni trening. Mowa tutaj o treningu dopasowanym do danej osoby. Osoby początkujące będą miały znacznie inny trening, niż zawodowi kulturyści. Podobnie trening pod budowę masy mięśniowej znacząco różni się od tego na poprawę wytrzymałości.

Jeśli interesuje nas optymalny wzrost masy mięśniowej, a więc jak najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie, to powinniśmy wybrać trening o częstotliwości co najmniej dwa razy w tygodniu. Mięśnie będą w fazie anabolicznej przez 36 godzin po treningu. Oznacza to, że trening partii jedynie raz w tygodni byłby po prostu nieefektywny w takim stopniu, jak trening dwa razy w tygodniu. Warto dodać, że ważna jest także objętość tygodniowa. Ten aspekt jednak powinien dobrać trener personalny, po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu z danym klientem,

Dieta przy budowaniu masy mięśniowej

Budowanie masy mięśniowej wiąże się ze zwiększeniem ogólnej masy ciała. Oznacza to więc, że mocny i dobry trening spowoduje uszkodzenia mięśni, które następnie będą zregenerowane i naprawiane przez wartości odżywcze z naszej diety. A żeby organizm miał idealne warunki budowania masy mięśniowej, powinien on znajdować się na dodatnim bilansie kalorycznym.

Jeśli więc marzy nam się umięśniona sylwetka, powinniśmy spożywać codziennie nieco więcej kalorii, niż wynosi nasze podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne. Ile dokładnie? Ten aspekt również powinien ocenić trener personalny, ponieważ każdy ma inne tendencje do nabierania tkanki mięśniowej i tłuszczowej.

1 thought on “Jak powinny wyglądać trening i dieta przy budowaniu masy mięśniowej?

  1. Bez diety z dodatnim bilansem kalorycznym nawet najcięższy trening nie przyniesie efektów w postaci przyrostu masy mięśniowej…

Comments are closed.